Експедиція Сніжні Марамароси 2011
13-17 жовтня 2011


Експедиційний маршрут - Шибене (Чорний Черемош) - полонина Радул - г. Радул (1598 м) - г. Стіг (1651 м) - г. Юрческо-Маре (1586 м) - г. Корбул (1696 м) - полонина Межи-Потоків - г. Межи-Потоків (1713 м) - г. Міка-Маре (1818 м) -  г. Піп-Іван Мармароський (1936 м) - с. Ділове.

 

Основна частина експедиції пролягала вздовж Україно-Румунського кордону в межах Марамароського масиву.

Учасниками експедиції були 9 осіб, з яких 6 географів, зокрема Чопей Н., Нога А., Чаус Т., Припутень Ю., Рикмас Т., Ільчишин Я.
Під час гірської мандрівки нас застала справжня зима, протягом перших двох днів падав з малими перервами сніг, який надавав мальовничій осені додаткової окраси. Температура коливалася вдень від + 6-8 0С до -11-13 0С вночі, що додавало цікавості та складності. Загалом маршрут досить складний у проходженні через значну розчленованість рельєфу та перепаду висот. Особливо у завершальній стадії зходження на хребет та підкорення Піп-Івану Мармароського (1936 м).
            Мармароський масив - гірський масив у Сх. Карпатах. Масив в основному лежить у Румунії, в межах України тільки його Північіні та Західні відроги. Рельєфу Мармаросів властива значна амплітуда відносних висот, що перевищує 1000 м. Характерні для даних гір глибокі міжгірні долини, гострі гребені, вершини та круті схили суттєво ускладнюють проходження гірського масиву. Територія складається з кристалічних сланців, вапняків, доломітів, конгломератів і пісковиків. Є сліди кайнозойського зледенніння (льодовикові цирки). Розчленований ущелиноподібними долинами річок.

В центрі масиву знаходиться найвища вершина Піп-Іван Мармароський (1936 м), виділяється крутими скалистими схилами та обривами. 
Нижня частина пн. схилів вкрита хвойними, пд. переважно широколистяно-хвойними лісами. Вище від сучасної межі лісу займають криволісся та субальпійські луки (полонини).
Для Мармаросів характерна значна різноманітність флори, що тісно повязана з характером рельєфу.

Зокрема білотка альпійська (едельвейс), тонконіг середній, роман карпатський, дзвоники карпатські, первоцвіт дрібний, тирлич жовтий, велика кількість видів занесена до Червоної Книги України. Чітко проглядається альпійський пояс, представлений типовими альпіськими луками, в субальпійському поясі домінують вторинні полонинні типи рослинності, що покривають пологі схили, сідловин та низьких хребтів. Аркто-альпійські формації представлені стелячими вербами, рододендронниками і копмлексами альпійських незімкнутих ценозів на скелях. Круті схили та скелі покриті криволіссям сосни, вільхи зеленої та несформованих скельних ценозів.
Розпочато екологічно необґрунтоване будівництво каскаду міні-ГЕС на території басейну річки Черемош. Експедиція стартувала з території Ч. Черемошу – притоки Шибене, де планується спорудити каскад гідроелектростанцій, що створять масу екологічних проблем для ріки. На фото - приклад будівництва на території  річки Дземброня (ліва притока Ч. Черемошу).