Екологічна акція «Живи чисто – сортуй відходи»

У грудні 2011 року за ініціативою активістів екологічного гуртка кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи на географічному факультеті встановлений контейнер для збору використаних батарейок та акумуляторів.


Проблема відсортування токсичних відходів із побутового сміття є надзвичайно актуальною. Хоча на батарейках є попереджувальний знак про заборону викидати їх у смітник, використані батарейки більшість споживачів викидає в сміттєвий контейнер разом зі всіма іншими побутовими відходами. Елементи живлення потрапляють на сміттєзвалища, відбувається процес їх окислення та забруднення довкілля. Важкі метали та їх солі, що містяться у батарейках - дуже небезпечні. Одна залишена батарейка у ґрунті може спричинити  забруднення площею 20 м 2. Такі дії приносять велику шкоду довкіллю та становлять небезпеку для здоров’я людини.
У структурі побутових відходів утворюється близько 1% токсичних відходів. Викинуті в сміття використані батарейки є причиною 36% забруднення довкілля ртуттю. В залежності від типу батарейок, у них містяться різні метали: цинк, кадмій, свинець, сурма, ртуть, срібло, марганець, нікель, літій та інші сполуки. Тому використані батарейки відносяться до відходів I класу токсичності.
Прояви хронічного отруєння солями важких металів, що містяться у батарейках мають неспецифічний характер: безсоння, підвищена активність, які пізніше змінюються значною втомлюваністю, навіть депресією. Все це - зміни з боку центральної нервової системи, тому часто свинцеві отруєння лікують як нервові захворювання. Основними симптомами хронічного свинцевого отруєння є зниження розумових здібностей, порушення пам'яті та психічного розвитку у дітей.
Використані батарейки не слід зберігати вдома. Результати досліджень вказують на те, що випарування від батарейок шкідливі для здоров’я.
У всьому світі продається більше 50 мільярдів батарей в рік. Щорічно в Україну ввозять 300 мільйонів батарейок. У кожній сім'ї за рік в середньому використовується 20 батарейок. Тому проблема є надзвичайно актуальною.
Виконуючи вимоги Законів України "Про відходи" та "Про загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами" в Україні з 2001 року повинне було б бути організоване приймання високотоксичних побутових відходів, зокрема акумуляторів, батарейок та люмінесцентних ламп. Але сьогодні навіть свідомим громадянам важко знайти у себе в місті підприємство, яке б приймало подібні відходи.
Важливу роль у вирішенні проблеми із токсичними побутовими відходами посідає культура споживання та поводження з відходами пересічними громадянами. Запобігти надмірному утворенню відходів можна шляхом:
- зменшення обсягів придбання товарів, від яких можна відмовитись (одноразових батарейок, одноразового посуду й упаковки, дешевих недовговічних та тих, що не підлягають ремонту товарів);
- використання акумуляторів, здатних заряджатися при підключенні до джерела постійного струму;
- сортування відходів та здачі вторинної сировини.
Детальнішу інформацію можна переглянути на  еко-дошці факультету поряд з кафедрою раціонального використання природних ресурсів та охорони природи

Закликаємо студентів викладачів та співробітників підтримати акцію та викидати використані батарейки у спеціальний контейнер, що встановлений поблизу кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи. Зібрані батарейки будуть передані  на спеціалізовані підприємства для подальшого їх використання як вторинної сировини

Будь екологічно активним – сортуй відходи
і навчи це робити своїх друзів,
родичів, сусідів