Екотабір проводиться в рамках Міжнародного дня очистки водойм – глобальної екологічної акції, що проводиться щорічно в різних країнах світу вже 10 років.  

Основною метою екотабору було очищення від побутових відходів узбережжя р. Теребля та поверхні Вільшанського водосховища, яке забезпечує роботу унікальної Теребле-Ріцької гідроелектростанції у Хустському районі (Закарпаття) – єдиної  в Україні ГЕС, що розташована в долинах двох річок Тереблі та Ріки. 

Обсяги сміття виявилися настільки великими, що почали спотворювати естетичну привабливість ландшафтів та загрожувати нормальному функціонуванню ГЕС. 

У таборі взяли участь волонтери з різних куточків України. Зокрема до прибирання водосховища долучилися студенти, аспіранти та випускники географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, студенти Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. С.Дем’янчука (м. Рівне), студент Національного університету Києво-Могилянська академія, школярі-гуртківці Дитячого центру туризму, спорту та екскурсій Сихівського району м.Львова, активісти ГЕО «Екопоступ» та Федерації спортивного туризму Львівської області.  

Попри на дощову погоду та невисоку для літа температуру акція пройшла успішно й результативно. За допомогою катамаранів волонтери прибрали частина водного дзеркала Вільшанського водосховища та прибережні території. Ліквідовані три «пластикових острова» нижче греблі Теребле-Ріцької ГЕС на річці Теребля.  

95 % зібраного побутового сміття становили пластикові пляшки, що є найбільшою небезпекою для довкілля, оскільки вони не розкладаються природним шляхом. Зібране сміття було відсортоване на 5 категорій – пластикові пляшки по кольору (прозорі, коричневі, зелені), скляні пляшки та інші побутові відходи. Загальний об’єм зібраних під час акції відходів становив близько 100 куб. м. 

Пластикові пляшки загальною масою близько 2 тонн спресовані та відправлені на переробку. Інше сміття вивезено на сміттєзвалище. Загалом кожен учасник екоакції зібрав 2,5 куб. м відходів. Для порівняння – за статистичними даними середній об’єм утворення побутових відходів 1 міського жителя України становить 1,4 куб. м. в рік. 

Учасники акції мають надію, що своїми діями вони привернули увагу місцевого населення та влади до проблем засмічення довкілля і збереження унікальних природних територій.

 Ірина Койнова

 

 

Молодіжний екотабір «Чисті узбережжя р. Теребля – 2012»

11-16 червня у с. Вільшани, Хустського р-ну, на Закарпатті відбувся всеукраїнський молодіжний екотабір Молодіжний екотабір «Чисті узбережжя р. Теребля – 2012». Участь у ній взяли 42 волонтери.

Акція організована спільними зусиллями активістами Громадської екологічної організації «Екопоступ» (м.Львів), викладачами географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, керівниками Дитячого центру туризму, спорту та екскурсій Сихівського району м. Львова та дирекцією Теребле-Ріцької ГЕС.