Відкрите засідання Геополітичного наукового клубу

У вівторок, 16 жовтня 2012 р., відбулось Перше відкрите засідання Геополітичного наукового клубу імені академіка Степана Рудницького, на якому були присутні члени Клубу, студенти та аспіранти географічного факультету (загалом понад 50 осіб). Зустріч відбулася у приміщенні Львівської обласної організації “Товариство охорони пам’яток історії та культури” (вул. Коперніка, 40а). Тема засідання “Маніпулювання громадською думкою” викликала значне зацікавлення серед слухачів.
На зустріч запрошені представники опозиційних політичних сил, кандидати до Верховної Ради України, але, очевидно, через непередбачувані обставини та щільний графік передвиборчої кампанії, вдалось прийти лише представнику ВО “Свобода” п. Юрію Михальчишину.

Зустріч носила науковий й пізнавальний характер та спрямована на допомогу слухачам у пошуку засобів протидії масовим маніпуляціям громадською думкою, які набули значного поширення в останній час.
Відкрив засідання ведучий, Віце-президент Клубу - Олег Веклин, який звернувся до присутніх із вступним словом, розповів про організацію, засади, напрямки та основну діяльність Клубу. Із змістом терміну “політичне маніпулювання”, його різновидами та формами прояву у теперішній виборчій кампанії слухачів ознайомив Володимир Семчій. Зокрема, до уваги присутніх представлено основні види маніпулятивних технологій: маніпуляції сіткою нарізки округів для голосування, “кандидати-клони”, формування окружних виборчих комісій, соціологічні рейтинги, інформаційні та побутові форми маніпулювання.
Щоб розповісти слухачам, як реалізується політичне маніпулювання на практиці, які маніпулятивні технології найпопулярніші і найдієвіші, і, головне, як не стати жертвою виборчого маніпулювання до слова запросили п. Ю. Михальчишин. Представник опозиції розповів про деструктивні виборчі технології, з якими він безпосередньо зіткнувся під час своєї політичної діяльності – так званий “чорний” піар, випадки джеррімендерінгу (нарізки округів), неправдиві соціологічні дослідження та ін.
Опісля, зустріч перейшла у форму бесіди, де присутні активно задавали гостю свої запитання.
На завершення засідання ведучим озвучені поради, як уберегтись від маніпулювання свідомістю. Серед них, основними можна назвати такі:
• НЕ здійснюйте свій вибір на основі виборчих програм, багато з яких не містять конкретних кроків, переповнені безвідповідальними й нереальними обіцянками, що не можуть бути виконані з політичних, правових та економічних причин;
• НЕ піддавайтеся на письмові обіцянки та привабливі листівки й плакати;
• НЕ читайте листівки та іншу поліграфічну агітаційну продукцію, яку анонімно вкидають у вашу поштову скриньку, і просто викидайте, не читаючи, провокативні листівки, що ображають честь і гідність певних осіб або містять сфабриковану інформацію;
• ВІДВІЙТЕ безпосередні зустрічі з представниками політичних сил, задавайте їм чіткі й конкретні запитання, які вас турбують, й уважно слухайте, наскільки впевнено вони на них відповідають та оцінюйте наскільки реально готові до вирішення ваших проблем;
• НАМАГАЙТЕСЯ не дивитися телевізійні ролики з політичною рекламою, за якими неможливо оцінити ефективність рекламованої політичної сили та які мають на меті лише одне – спіймати вас “на гачок” привабливих гасел й обіцянок;
• УВАЖНО вивчайте виборчі списки політичних партій і блоків, підкресліть прізвища тих людей, яким ви довіряєте та які вже довели свою чесність, ефективність, відповідальність і таким чином визначайте свої політичні симпатії.
Нагадаємо, Геополітичний науковий клуб імені академіка Степана Рудницького є добровільним молодіжним об’єднанням студентів, аспірантів та молодих вчених географічного факультету ЛНУ імені Івана Франка. Щоб стати його членом потрібно надіслати свою заявку на поштову скриньку backpacker@mail.ua та бути присутнім на черговому засіданні молодіжної організації, де Рада Клубу кваліфікованою більшістю (2/3 присутніх) має підтвердити членство заявника.
Cторінки Клубу в соціальних мережах:
www.facebook.com/geopol.club
vk.com/geopol_club