Наукова екскурсія працівників кафедри фізичної географії до Західного Полісся

Автор Олеся Вовкунович

Фото Галини Савки

16–17 вересня 2013 р. відбулася наукова екскурсія працівників кафедри фізичної географії до Західного Полісся за маршрутом Львів–Рівне–Сарне–Клесів–Овруч–Київ–Житомир–Новоград-Волинський–Рівне–Львів. Ініціатор екскурсії – доцент кафедри фізичної географії Володимир Шушняк, учасники – зав. лаб. Галина Савка, аспірант Олеся Вовкунович, студент 4 курсу Юрко Вергелес.
Учасники екскурсії побували у Рівненському природному заповіднику, дирекція якого знаходиться в м. Сарни. Працівник наукового відділу розповів про напрямки діяльності заповідника, створеного у 1999 р., який є найбільшим за площею природним заповідником в Україні. Особливістю його є значна заболоченість території - тут представлені болота всіх типів, які зустрічаються на Українському Поліссі. У Музеї заповідника знаходиться колекція земноводних, с с авців, птахів та комах, а також гірських порід. Широко представлена інформація про рідкісні види флори та фауни, що охороняються.
Наступним об'єктом згідно маршруту були копальні бурштину поблизу смт Клесів. Офіційно видобутком займається ДП «Укрбурштин», однак його віддавна видобувають кустарним способом.
У смт Клесів знаходиться дендропарк, площа якого 3 га. Створив його ландшафтний дизайнер-самоучка, колишній лісничий А. Воронов. Він створив безліч зелених скульптур з дерев і чагарників, які привіз з різних лісництв України. Алеї дендропарку прикрашені кульками, пірамідами, циліндрами і келехами. Тут близько 30 скульптур, безліч арок та інших архітектурних форм. На окраїні смт Клесів знаходиться «Клесівський кар'єр нерудних копалин Технобуд» (площа 137 га), де видобувають граніт різної фракції.
Другого дня учасники екскурсії побували на Словечансько-Овруцькому кряжі, ландшафти якого значно відрізняються від навколишніх рівнинних. В цій місцевості учасники побачили унікальні червоні пісковики, які є рідкістю в межах України. Біля м. Овруч знаходиться один з найбільших гранітних кар'єрів. Працівник заводу повідомив, що покладів граніту вистачить ще на 20 років, а під його шаром знаходяться поклади діабазу, але в найближчий час його видобуток планом робіт заводу не передбачений.Зібрано зразки порід, які поповнять колекцію кафедри фізичної географії.
Учасники екскурсії висловлюють подяку керівнику Рівненської обласної станції юних туристів Василю Григору та методисту Міського методичного кабінету м. Сарни Рівненської області Світлані Муляр за сприяння у проведенні екскурсії.