Спільні наукові польсько-українські дослідження в Чорногорі

Автор: Павло Шубер

В рамках Угоди між університетом міста Вроцлав (Польща) та Львівським національним університетом імені Івана Франка на Чорногірському географічному стаціонарі в смт. Ворохта (Івано-Франківської області з 11 по 16 червня 2013 року відбувалися спільні наукові дослідження в рамках проходження магістерської практики 14 магістрів І-го року навчання університету міста Вроцлав.

В процесі виконання програми практики відбувся аналіз сучасних геоморфологічних процесів в басейні верхів'я ріки Прут та порівняння з описаними наведеними в доробку польських вчених Станіслава Павловського та Богдана Свідерського, які проводили дослідження в 20-30-ті роки ХХ століття з сучасним станом і уявленнями відносно плейстоценових зледенінь в північно-східному секторі ландшафту Чорногора під керівництвом професора Здіслава Ярого та доктора Бартоша Кораб'євського. Особлива увага зверталась на формування в магістрів уявлень про взаємозв'язок сучасних фізико-географічних процесів із ерозійно-акумулятивними формами плейстоценових зледенінь. Подальші дослідження в цьому напрямку будуть направлені на пошук відповіді на питання про стадіальність і абсолютний вік плейстоценових зледенінь.

Другим напрямом досліджень, в рамках перебування польських і українських вчених на території ландшафту Чорногора, було проведення сучасних дендрохронологічних досліджень під керівництвом доктора Петра Овчарика з метою виявити умови зросту корінних смереково-ялицевих деревостанів та вплив на це кліматичних, грунтових та екологічних чинників. Під керівництвом доктора Мєчислава Собіка проводились дослідження по вивченню особливостей місцевої циркуляції та інтерпретації результатів дендрохронологічних досліджень до виявлення поширення і впливу атмосферного забруднення (полютантами) на ріст рослинності.

Третім напрямом досліджень було вивчення сучасних річкових процесів та зв'язки зледеніння з терасовими рівнями на прикладі ріки Чорний Черемош під керівництвом професора Здіслава Ярого та доктора Пйотра Овчарика.

Координацію досліджень з польської сторони провадив доктор Пйотр Овчарик, а з української сторони доцент кафедри фізичної географії Павло Шубер. В процесі проведення практики і наукових досліджень було проведено ознайомлення польських колег з навчально-науковою діяльністю, яка проводиться на Чорногірському географічному стаціонарі лабораторією ландшафтного моніторингу кафедри фізичної географії під керівництвом професора Анатолія Мельника та науково-технічним забезпеченням цієї роботи на стаціонарі.

В процесі виконання практики і наукових досліджень були здійснені маршрути на хребти Маришевської та Кукуль, а також по маршруту: ЧГС – г. Говерла – метеостанція Пожежевська –ЧГС. З метою ознайомлення з історією, культурою і побутом гуцулів були здійснені екскурсії в одну з найстаріших церков Верховини в селі Криворівня, де відбулась зустріч з отцем Іваном Рибаруком, гуцульське обійстя – гражду (с. Криворівня), музей Гуцульщини (Верховина), де відбулася зустріч з старшим науковим співробітником Юрієм Кричуняком та народним музикантом Романом Кумликом.

Польська сторона в особі декана Відділу Наук про Землю Здіслава Ярого висловлює керівництву університету вдячність за можливість перебування на Чорногірському географічноому стаціонарі, а декану географічного факультету Володимиру Біланюку та завідувачу кафедри фізичної географії професору Мельнику за співпрацю у виконанні програми спільних наукових досліджень. Ми сподіваємось, що започатковані дослідження будуть продовжені і послужать поглибленню співпраці між нашими вузами, яка виразиться в розробці наукових проектів, спільних публікаціях і відобразиться в навчальній діяльності.