«Чисті Карпати – Чиста Україна,  2015»

Текст – Ірина Койнова
Фото – Богдана Сенчина, Юлія Кушнір, Ірина Вовк, Дмитро Корнійчук, Мар’яна Гамуняк.

8-10 травня 2015 року з ініціативи екологічного гуртка географічного факультету та за підтримки громадської екологічної організації «Екопоступ» відбулась чергова екологічна акція «Чисті Карпати – Чиста Україна,  2015»
Вперше подібна акція була проведена у Карпатському НПП навесні 2012 р. Під час першого прибирання підніжжя та схилів г. Говерла учасниками акції було зібрано близько 8 м3 побутового сміття, яке залишили після себе туристи на найбільш популярних маршрутах.
У 2015 р. в екоакції взяло участь 50 осіб: студенти 3, 4 та 5 курсів, викладачі, співробітники й аспіранти географічного факультету, викладачі кафедри іноземних мов для гуманітарних факультетів, активісти громадської екологічної організації «Екопоступ».
Учасники екологічної акції розділились на чотири групи: одна – для прибирання урочища Цибульник, друга – підніжжя і схилів г. Говерла, третя – охопила прибиранням рекреаційні зони вздовж дороги хутір Завоєла – спортбаза «Заросляк», четверта – прибирала околиці Чорногірського географічного стаціонару. Пізня весна цього року завадила охопити прибиранням більше територій – на популярних серед туристів місцевостях ще лежить сніг. Та, незважаючи на це, сміття вистачило усім учасникам екоакції – 36 мішків, об’ємом сто літрів. Склад сміття від року до року не змінюється – пластикові та скляні пляшки, бляшанки, пакувальні матеріали, залишки туристичного спорядження тощо.
Загалом учасники прибирання зібрали 4 м3 сміття. Це удвічі менше, ніж було зібрано у 2012 році. Отже, щороку спостерігається тенденція до зменшення об’ємів сміття, що накопичується за час відпочинкового сезону.
На думку учасників акції, цьому сприяють загальне підвищення екологічної культури туристів, а також численні екологічні акції. Банери, що розміщені вздовж туристичних маршрутів, прокладених працівниками Карпатського НПП на території Чорногірського масиву, запевняють, що «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять». Але, щоб було чисто, не достатньо лише перестати смітити, потрібно прибрати залишки сміття. І тоді екологічно свідомі відвідувачі зможуть милуватися чистими Українськими Карпатами.
Акція проведена за підтримки дирекції Карпатського НПП – вивіз зібраного сміття на найближче сміттєзвалище та надані дрова для комфортного перебування на ЧГС, а також студентської профспілки географічного факультету – закуплені рукавиці та мішки для прибирання.  

Організатори акції та дирекція Карпатського НПП щиро вдячні усім учасникам за активну «екологічну» життєву позицію і завзяття, з яким вони прибирали сміття та мають надію, що з часом потреба у подібних акціях зникне, а українці стануть екологічно культурними.