Навчально-пізнавальна екскурсія студентів-географів

Текст Ірини Койнової

Фото - студенти ГрФ-33 та ГрФ-34

12 травня 2015 р. доцент  кафедри раціонального використання природних ресурсів та охорони природи географічного факультету Ірина Койнова організувала навчальну екскурсію у Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, що працює у м. Львові на вул. І.Франка, 133. Виїзне семінарське заняття на тему „Методи позашкільної екологічної освіти ” відбулося у рамках вивчення студентами ГРФ – 34 та 33 дисципліни вільного вибору „Екологічна культура”.
Мета екскурсії – ознайомитись із сучасними методами екологічної освіти учнівської молоді поза межами шкільної програми, а також обговорити можливі шляхи популяризації роботи подібних закладів освіти та значення екоосвіти для формування екологічної культури молоді.
Львівський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді створений на базі колишньої станції юних натуралістів. Це навчальний заклад, що об’єднує і координує позашкільну роботу екологічного та натуралістичного спрямування в області.
Використовуючи новітні вітчизняні та зарубіжні методи позашкільної освіти, обласний дитячий еколого-натуралістичний центр забезпечує на­вчання та  виховання дітей різного віку. У екоцентрі організовано роботу 72 творчих учнівських об’єднань, що працюють на базі шкіл області, Яворівського НПП, заповідника «Розточчя», Львівської дослідної станції Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України – загалом понад тисяча учнів.
Найбільше зацікавила студентів постійно діюча  еколого-освітня виставка «Планета ЗОО». Тут зібрано понад 80 видів та порід екзотичних і декоративних тварин  – удави, полози, черепахи, ящірки, павуки, шиншили, ховрахи, різноманітні птахи тощо. Це чудова навчальна та практична база для проведення тематичних уроків для учнів та студентів. Методистами екоцентру розроблені також програми та створені умови для проведення занять для дітей з особливими потребами (вадами зору та церебральним паралічем).
Вражають різноманіття рослин різних відділів навчально-дослідної земельної ділянки та теплиці-оранжереї, де відтворені як типові українські ландшафти («Дністровський каньйон»), так і екзотичні («Дощовий тропічний ліс»). Тут діти здобувають знання з садівництва, квітникарства, екодизайну, проводять фенологічні спостереження та експерименти. Більш детально з роботою Львівського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді можна ознайомитись на інтернет сторінці – http://www.locentum.lviv.ua.
Студенти з цікавістю знайомились із різноманітними сучасними методам екоосвіти – цікавими, ненав’язливими, що розвивають не лише екологічну свідомість, але й патріотизм та любов до рідної природи. Відзначили також дружелюбну та затишну атмосферу закладу, яку створюють висококласні фахівці, що вболівають за свою роботу та майбутнє України.
Відомий педагог В.О.Сухомлинський наголошував на важливості активних форм екологічної освіти: «Природа сама по собі не виховує, а виховує лише активна взаємодія з нею». Отож, проведення таких виїзних семінарів – дієвий метод екологічної освіти, який дозволяє сформувати у студентів особисту відповідальність за стан природи та підвищити екологічну культуру.